anasayfa| | email  


Kaş - Kekova


Sonraki durağımız gerçekten çok güzel olan Likya Sahili'nin merkezinde bulunan Kaş. Antik çağlarda Antiphellos olarak bilinen kent "Likya Şehirler Birliği" üyesiymiş. Şehrin merkezinde aslan başıyla dekore edilmiş muhteşem bir Likya lahiti bulunur. Ayrıca Helenistik bir tapınak ve Yunan adası Meis'e bakan küçük eşsiz bir tiyatro bulunur. Modern kentin sokakları örgü taşlar, sırayla dizilmiş geleneksek evler, dikkat çeken dükkanlar ve harika restoranlarla doludur.

Kaş'tan Likya Krallığının kalbi Xanthos Vadisi'ni gezmeye gidiyoruz. Mısır, Hitit ve Sami devletlerinin kayıtlarına bakılırsa, Likyalılar tarih sahnesine ilk kez M.Ö. 14.yüzyılda çıkmışlardır. O zamanlar Luka yada Lukki olarak biliniyorlar ve görülen o ki Bronz Çağı'nın sonunu getiren istila ve kavimler göçüne dahil oluyorlar. Xantos'taki en önemli 3 şehir; Patara (Türkiye'nin en güzel plajlarından birine sahiptir), Xanthos ve Letoon. Bölgenin geri kalanı şehir değil, Mitolojik peri Leto'nun Artemis ve Apolloyu doğurduğu alandan ibarettir. Burada, birinin tabanında çok güzel mozaik paneli olan üç tapınak bulunur. Xanthos beklide en önemli Likya şehirlerinden biriydi. Mükemmel bir tiyatrosu, iki agorası, çok sayıda Bizans kilisesi, ve sayısız etkileyici lahiti bulunmaktadır. Ne yazık ki, bu alana ait birçok heykel şu an British Museum'da sergilenmektedir.

Sonraki durağımız koyların, adaların ve menfezlerin bölgesi olarak bilinen batık şehirleriyle ünlü Kekova. Burada batık sokaklar, evler ve erken dönem Bizans kiliseleri görebilirsiniz. Mazgallı kalesiyle büyüleyici Simena köyü, Kekova yollarının koyu mavi sularına tepeden bakar.

   
 Copyright © M/Y Savarona
Designed By Serkan Tutgun
_