anasayfa| | email  


İstanbul


İstanbul gezimize 800 yıl boyunca Konstantinapol'ü istilacılardan koruyan Bizans surlarından başlayıp, Bizans zamanında ortak yaşamın merkezi olan büyük stadyum Hipodrom'a geçiyoruz. Hemen yakınında İlahi Bilgeliğin Kilisesi, 6.yüzyılın başlarında İmparator Jüstinyen tarafından inşa ettirilen Aya Sofya'nın büyük kubbesi görünüyor. Türklerin 1453'te İstanbul'u fethine kadar kilise olarak kullanılmıştır.Dünyadaki en iyi Bizans mozaiklerinin bir kısmına sahip olan Aya Sofya bugün UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilmektedir.

Parkın hemen karşı tarafında çinileriyle ünlü Sultan Ahmet Camisi vardır. İstanbul'da altı minaresi olan tek camidir ve 1616 yılında Sultan Ahmet tarafından inşa ettirilmiştir. Kısa bir yürüyüş mesafesinde yüzyıllarca Osmanlı Padişahları'nın ikamet ettiği Topkapı Sarayı bulunmaktadır. Turumuz esnasında yüzyıllarca saray mutfağında kullanılmış şahane Çin ve Pers porselen koleksiyonunu da bulunuyor.

Son durağımız üçbinden fazla dükkanıyla dünyanın en büyük kapalı alışveriş merkezlerinden biri olan dünyaca ünlü Kapalı Çarşı.

   
 Copyright © M/Y Savarona
Designed By Serkan Tutgun
_