anasayfa| | email  


Antalya - Aspendos - Perge - Phaselis


Likya kenti Phaselis'e varmadan hemen önce büyük Slidonya Burnu'nu dolaşıyoruz. Harabeleri üç limanla çevrilmiş çok güzel ağaçlandırılmış bir tepede bulunuyor. Şehir zengince dekore edilmiş ancak çok zarar görmüş Hadrian Kapısına kadar muhteşem taş döşeli yollarla çevrilmiştir. Göreceğimiz diğer eserler, çamlar arasında denize nazır, iyi korunmuş bir tiyatro, iki agora ve geniş anıt mezarlardır.

Antalya Türkiye'nin Akdeniz Sahili'nde yer alan en büyük ve sofistike şehirlerinden biridir. Kaleiçi, iyi bir muhafaza ve restorasyon modeli olmakla beraber antik şehir yapısına sahiptir. Antalya aynı zamanda palmiye ağaçlarının gölgelediği bulvarlar, parklar ve şelaleler kentidir.

Sonraki durağımız Perge, Antalya'nın doğusuna birkaç kilometre uzaklıkta ve Pamfilya olarak bilinen bölgenin en varlıklı şehirlerinden biridir. Özetle, mimarisi olağanüstüdür ve şık agoraya, su kanallı sütunlu yola, mozaik zeminli banyoya, bir stadyuma ve iyi dekore edilmiş bir tiyatroya sahiptir.  

Aspendos Roma devrinin en iyi korunmuş eserlerinden olan tiyatrosuyla ünlüdür. Halen konserler ve opera temsilleri için kullanılmaktadır. Alışılmadık bir şekilde ana sahnesi orijinal yüksekliğinde sapasağlam bir şekilde hala ayakta durur. Tiyatronun arkasındaki tepede heybetli bir akropolis, su sarnıcı ve etkileyici bir adliye binası bulunmaktadır.

   
 Copyright © M/Y Savarona
Designed By Serkan Tutgun
_